پروفسور یوسف ثبوتی (زنگانلی)

یازار : زنگانلي آيخان

+0 به یه ن
 

پروفسور یوسف ثبوتی در اول شهریور ماه ۱۳۱۱ در شهر زنجان به دنیا آمد
وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی خود در زادگاهش در سال ۱۳۲۹ به طور همزمان در دو رشته كشاورزی و فیزیك دانشگاه تهران پذیرفته شد كه به دلیل علاقه وافر به فیزیك، این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب كرد.
ثبوتی در دوران دانشگاه با توفان های سیاسی شدید سال های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۳ همراه بود. وی پس از پایان تحصیلاتش در آزمون نقشه برداری قبول شد و به صورت رایگان به یاری دكتر حسین كشی افشار شتافت و پس از چندی با معرفی وی به دانشگاه «تورنتو» كانادا عزیمت كرد و موفق شد كه درجه كارشناسی ارشد را از آن دانشگاه دریافت كند.
ثبوتی پس از آن به دانشگاه «شیكاگو» راه یافت و به تحصیل اختر فیزیك نزد استادان صاحب نامی هم چون سوبر امانیان، چاندراسكار، چمبرلن پرداخت. او در سال ۱۳۴۲ مدرك دكتری تخصصی خود را در این رشته دریافت كرد و برای تدریس با سمت استادیاری رهسپار دانشگاه «نیوكاسل» در انگلستان شد.
دكتر ثبوتی پس از مدتی به ایران بازگشت و چندی بعد با سمت دانشیاری در دانشگاه شیراز به كار مشغول شد.
فعالیت وی در دانشگاه شیراز سرآغاز تحولات جدیدی در دستگاه آموزش عالی ایران بود. نظام ترمی واحدی كنونی از دستاوردهای دكتر ثبوتی برای نظام آموزشی كشور است.
وی، هم چنین طرح ارتقای اعضای هیات علمی بر مبنای پژوهش های آنان را پیشنهاد داد و آن را در دانشگاه شیراز اجرا كرد. پایه گذاری دوره های كارشناسی ارشد در آن دانشگاه از جمله دیگر خدمات استاد در دوران فعالیت در دانشگاه شیراز می باشد.
دكتر ثبوتی در سال ۱۳۴۸ در یك فرصت مطالعاتی به دانشگاه «پنسیلوانیا» رفت و ضمن تحقیقات به تدریس در آن دانشگاه پرداخت. وی پس از مدتی به ایران بازگشت و علاوه بر تدریس در دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۵۱ طرح تاسیس رصدخانه ی ابوریحان بیرونی شیراز را ارائه داد. این رصدخانه كه در سال ۱۳۵۶ افتتاح شد، بزگترین رصدخانه ی فعال ایران می باشد.
استاد پس از آن، دوره دكتری نجوم در دانشگاه را بنیان گذاشت و زمینه تحصیلات عالیه علاقه مندان اختر فیزیك را در دانشگاه شیراز فراهم كرد.
دكتر ثبوتی با پی گیری های فراوان، مركز تحصیلات تكمیلی در علوم پایه زنجان را در سال ۱۳۷۰ تاسیس كرد.
هم چنین در ایجاد انجمن نجوم ایران در سال ۱۳۷۵ كه با تلاش چند اخترشناس حرفه ای ایران محقق شد، نقش مهمی برعهده داشت.
از استاد ثبوتی بیش از ۵۰ مقاله پژوهشی در مجلات علمی بین المللی منتشر شده است. این پژوهشگر خستگی ناپذیر در عرصه فیزیك و نجوم علاوه بر دریافت عنوان كتاب سال جمهوری اسلامی و مدال پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سال ۲۰۰۰ میلادی به دلیل فعالیت های مستمر علمی به دریافت مدال ویژه آكادمی علوم جهان سوم مفتخر شده است.
انجمن فیزیك ایران در شهریور ماه ۱۳۸۱ هفتادمین سال موجودیت خود را همزمان با هفتادمین سالگرد تولد استاد ثبوتی در كنفرانس سالانه ی فیزیك ایران جشن گرفت.
این برنامه به احترام این همراه خستگی ناپذیر سال های فیزیك ایران، كنفرانس ثبوتی نامگذاری و با حضور بیش از ۸۰۰ تن از استادان و دانشجویان فیزیك ایران با شكوه خاصی در دانشگاه زنجان برگزار شد.
به نقل از : http://subuti.blogfa.com